Alla inlägg under maj 2009

Av Ewa - 21 maj 2009 17:55

Elin och jag var i Stockholm idag. Hon hade en del att handla inför Göteborgsresan i morgon och sedan avslutningsmiddagen (ingen egentlig bal). Jag var mest med som sällskap och penningutdelare (ett par skor för 149 kr och åksjuketuggummi). Medan Elin provade en bikini på Stadium fick jag order om att stå kvar utanför och inte gå någonstans. Det visade sig att jag stod vid en massa t-shirts. Plötsligt fick jag syn på en svart dito av märket Nike med bokstavstryck i klara färger. Den fanns till och med i min storlek OCH den var prissänkt, så jag impulsköpte den för att ha på SATS. Det är, med andra ord, Elins fel att jag köpte kläder när jag inte hade tänkt det. ;-) Vi kom till Stockholm vid 11, men det visade sig att nästan ingen affär öppnade före 12 eftersom det är helgdag, så i väntan på öppning satte vi oss på McD och åt lite (McFlurry till Elin och jordgubbsshake + nygjorda pommes frites till mig - ibland är det så himla gott!!). 50 kr för allt, så det är billigare att gå dit än till vilket fik som helst.


Jag har inte mått bra idag. En konstig matthet och småsnurrig i huv'et. När vi kom till Centralen köpte jag en toksockrad Fanta för att skölja ned en medhavd Ipren, men inget hjälpte. När jag åt salt pommes frites, så kändes det bättre, men inte så länge, tyvärr. Det var tyngre än vanligt att gå från stationen och hem. Blä! 4 muminmuggar med te fungerar alltid, så även denna gång. Just nu har jag ingen huvudvärk och jag känner mig mindre matt, men jag undrar om det blir SATS i morgon?


ELLEN "SUDDEN" FYLLER 1 ÅR IDAG!!!

Ellen till höger.


Jag gjorde precis en rusning för att svara i telefon och då gick huvudvärken igång igen......


"I natt jag drömde...." så HIMLA konstigt. I vårt kök fanns ett kastrullskåp nere i ett hörn där jag tog fram en av kastrullerna. Jag fick för mig att böja mig ned för att kolla längst in och där, i det allra mörkaste hörnet, satt en vit tigerunge. "Det är ju Maggis!" utbrast jag. Hon hade tydligen varit försvunnen i 2 månader och jag drog den slutsatsen att hon suttit där inne hela den tiden. Hon var skruttig och klen efter den långa svälten, men hämtade sig snart och jag kom plötsligt på att vi ju inte kunde ha en vuxen, vit tiger hemma hos oss. (Duh!) Jag kom att tänka på "Parken Zoo" i Eskilstuna som brukar ha vita tigrar och jag påminde mig själv om att kolla deras hemsida för att ta reda på vem jag skulle kontakta. Slut. Jag är övertygad om att drömmar inte är tagna ur det blå; det finns en massa anledningar till att jag drömmer det jag drömmer, MEN vad tusan betyder nattens tigerdröm???!!


Nu ska jag göra mer te.


Fridens.


Av Ewa - 20 maj 2009 19:57

Huvudvärken är ÄNTLIGEN på väg bort!

Provtagningssköterskan var en duktig "stickerska".

Den stulna syrénkvisten som doftar så härligt.

Våra marsvin. IGEN. Alltid.


Fridens.

Av Ewa - 20 maj 2009 14:57

Kvart i 9 knatade jag iväg mot vårdcentralen för att lämna prover på fastande mage. Jag fick sitta och vänta dryga 30 minuter och jag passade på att börja läsa "Människohamn". Provtagningen gick fort som vanligt. Sköterskan tog 4 rör (FYRA rör av mitt värdefulla blod!) som ska räcka till alla möjliga analyser. Provsvaren får jag när jag träffar läkaren om en vecka. Jag hade en liten banan och en drickyoughurt med mig som jag ersatte blodförlusten med. Jag hade planerat att promenera en längre väg hem, men vid en av de många skiljevägarna, så kände jag att orken inte fanns, så jag gick hem. Väl hemma dröjde det inte länge innan matthet och huvudvärk infann sig, så jag kröp ned i sängen och sov i en dryg timme. När jag vaknade tog jag en Ipren, men huvudvärken är kvar.


Jag har 2 favoritårstider: försommaren med alla blommor (nu alltså) och hösten. Syrénerna blommar snart och jag blir så arg över att så gott som alla syrénbuskar står på privat mark. >:-(  Jag har lyckats hålla mig i skinnet hittills, men idag for djävulen i mig och jag utnyttjade det faktum att buskarna var HÖGA och det var folktomt, så jag rev av en kvist med lila blommor som jag ställde i en vas med vatten. Den doftar ljuvligt!


+13 grader och regn.


Den nya CD-spelaren är suverän och den har en extra guldstjärna tack vare att den inte äter (laddbara) batterier på samma sätt som den gamla. :-)


Fridens.

Av Ewa - 19 maj 2009 18:00

Jag läste ut påve-boken igår och ni vet ju vad jag tycker om den. ;-) Jag tycker alltid att det är nervöst att börja på en ny bok efter att ha avslutat en riktigt bra; ju bättre boken var desto svårare blir det. Vad ska jag läsa nu? Ska jag fortsätta med de historiska romanerna? Kanske något heeeeelt annat av herr Gardell? Moderna rysligheter? Ja, det får bli skräck i nutid av J A Lindqvist; "Människohamn". Mmoahahahahaaa!


Fridens.

Av Ewa - 19 maj 2009 17:54

........varför vissa vuxna har så svårt för att göra saker när man ber dem (i det här fallet var det för att underlätta arbetet för målarena)?


*det verkar som att de tycker att regler och förhållningsorder automatiskt ska motarbetas i stil med  'Jag är vuxen nu och du bestämmer inte över mig!' *


Fridens.



Av Ewa - 19 maj 2009 15:42

Jag har sett en film. Igen. (Idag är jag för trött för att göra annat än att sitta eller ligga och musklerna protesterar högt efter gårdagens chockartade pass.) Filmen spelade jag in från Canal+ och den heter "Utan ett spår". FBI jagar en mördare som sänder sina mord direkt via internet. Det låter snaskigt, jag vet, men det visar sig vara en beräknande och skrämmande intelligens bakom detta.  Det första offret är en man som mördaren binder fast och ger några ytliga skärsår. Mannen är kopplad till ett dropp med en antikoagulerande lösning. Droppet i sin tur är kopplat till ett räkneverk i mördarens dator vilket leder till att ju fler besökare websidan får desto mer av den antikoagulerande lösningen rinner in och desto fortare dör mannen (han förblöder). På sätt och vis blir det websidans besökare som mördar mannen. Djävulskt!


Det är en sorts intelligens som fascinerar mig. Jag har alltid varit fascinerad av psykologi och det är den biten som intresserar mig i den här sortens filmer. Jag är inte det minsta intresserad av mordmetoderna eller hur pass grymt eller plågsamt det är för offret. Eftersom det här inte är en filmrescension som sådan, så tar jag mig friheten att avslöja att mördarens far begick självmord i en offentlig miljö vilket ledde till att det blev filmat och kablades ut på TV och internet. Mördaren tog oerhört illa vid sig av detta (duh!) och det slog över eftersom han själv var allt annat än psykiskt frisk. "Det dröjer inte länge innan avrättningar kommer att sändas live." var ett av hans argument. Med tanke på hur sjuk människan i stort är, så har han förmodligen rätt.


Man fick egentligen inte se några plågsamma eller äckliga detaljer i dessa direktsända mord, men filmen var redigerad så att klippen mellan ansiktsuttrycken av fasa till offret till räkneverket tillbaka till offret tillbaka till ansiktena gjorde att jag tog väldigt illa vid mig. De kunde inte göra något för att förhindra det och ju fler som tittade desto fortare gick det....


När jag ser den här sortens filmer, så dyker det automatiskt upp "Fy, f-n vilken sjuk dj-l!!". Så vida inte historien är baserad på verkliga händelser, så kommer nästa tanke och det är vilken sorts sjuka människor som tänker ut och skriver den här sortens manus? Är inte de lika illa däran?


Hur frisk/sjuk är jag själv? Det allra första mordet som sändes var med en kattunge som svalt ihjäl pga den klev över en platta med klister (?) för att komma fram till en matskål, men fastnade. Det var DET mordet som berörde mig mest. Jag står inte ut med någon som helst djurplågeri eller vanskötsel eller illa behandling av djur och det spelar ingen roll vilken sorts djur det rör sig om; elefant eller daggmask, hund eller vandrande pinne. Människan har fått gåvan av fri vilja som kan kopplas bort från rena insinkter, men det har inte djuren. De är ärliga, raka, instinktiva och kör inte med en massa lögner och falskspel och det är av just den anledningen som jag inte alls blir lika illa berörd när människor plågar andra människor, men när de ger sig på djur......  "Ju mer jag lär känna människan desto mer vill jag ha en hund."


Fridens.





Av Ewa - 19 maj 2009 10:52

Ibland snubblar jag över nya bloggar som jag fastnar för direkt. Då brukar jag lämna en kommentar. Ganska ofta, så händer inget efter det. Inget gensvar. Bara tystnad. Lite ledsen blir jag faktiskt. Sen blir jag sur och läser inte den bloggen mer. >:-(  Så'n är jag.


Fridens.

Av Ewa - 18 maj 2009 20:05

Det var skönt och givande att träna.

Den nya och dyra CD-spelaren är mmmmmycket bra.

I morgon ska jag inte iväg någon stans.

Jag har 6 nya, olästa böcker.


Fridens.

Presentation


Allvar, svammel och underfundiga fundringar.
5 besvarade frågor

Senaste inläggen

Tidigare år

Kategorier

Arkiv

1 av 3

Kalender

Ti On To Fr
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
<<< Maj 2009 >>>

Länkar

Anti-spam

Besöksstatistik

Sök i bloggen

RSS

Jag är isbjörns-fadder

Jag är panda-fadder

Jag är tiger-fadder


Ovido - Quiz & Flashcards