Alla inlägg under augusti 2008

Av Ewa - 8 augusti 2008 22:22

.....så kan jag meddela att jag har friskat upp min profil.


Fridens.

Av Ewa - 8 augusti 2008 16:41

Jag tränade inget igår.

Idag åkte jag aldrig till SATS (jag kom aldrig igång ordentligt i morse efter att ha sovit dåligt).

Vid halv 16 blev jag rastlös och ville ut, så jag tog på mina vanliga gå-skor och högg tag i de nya stavarna som jag - skam till sägandes - inte hade använt förrän idag och jag köpte dem för tre månader sedan. Det bidde 45 minuter stavgång och nu vet jag att det var ett dåligt köp. I nuläget har jag 3 par stavar. Par 1 är av teleskopmodell och flitigt använt, men ändknopparna är slitna (de kan bytas) och den ena staven har en benägenhet att säcka ihop litet i taget medan jag går. Par 2 köpte jag för 2 år (?) sedan och de var dyra med ergonomiska handtag och inte av teleskop-modell, men de fungerar bäst i sådan väderlek som kräver handskar eftersom remmen till handtaget ger mig skavsår. Par 3, som jag invigde idag köpte jag i våras till rea-pris. Metallic-röda (de matchar faktiskt vår brödrost, vattenkokare och kaffebryggare!) av teleskop-modell, men jag tycker inte om dem. De kändes tunga och stumma, de skramlar och det är ingen svikt i ändknopparna. Promenaden blev halvdan just för att jag irriterade mig på stavarna. De skulle kunna få stå i ett hörn i köket och bara matcha hushålls-apparaterna. Jag går tillbaka till par numro 2 fortsättningsvis.


5 minuter innan jag var hemma började det regna. igen.


Fridens.

Av Ewa - 8 augusti 2008 12:24

Vilket skumt väder!

I natt regnade det så in i h-vete, så pass att sömnen blev störd. Nu är det uppehåll, men det är så igenmulet att det nästan är mörkt. Jag tycker det är mysigt! :-) Jag undrar hur svärföräldrar & co har det i Grövelsjön? De hyr visserligen stuga, men hela vistelsen går ju ut på att vara utomhus.


Pär och Elin planerar att åka från Byxelkrok vid 14-tiden och är väl hemma framåt 21. Pär börjar arbeta på måndag medan Elin har en vecka kvar. Jag vet att hon inte direkt längtar till skolstarten och det gör faktiskt inte jag heller, men det är bara för att jag är orolig över att det ska bli samma sorts kamp som i våras.


Det är bortåt en vecka sedan jag skrev något om Ester Lilltroll, så då gör jag det nu. Det går bra för henne. Hon är pyttig, men hon är tuff och envis. Nu när hon har varit ensam med Tösabiten och Lillan, så har hon haft det ganska lugnt. Tösen puffar undan henne ibland enligt mottot "Störst är först.". Lillan har fått tillbaka sin retsamma läggning igen och förföljer och jagar. Ester piper upprört, men det är väldigt sällan som hon låter sig jagas ut ur buren. "Jag bor OXÅ här!" säger hon och stampar med sina små tassar. När jag städade buren i onsdags och alla 3 var utkörda, så tyckte Ester att det var en höjdare och for runt som ett pop-corn. Hon är ju så liten och lätt att hela kroppen lyfter från golvet! Hon är inte lika skrajsen för mig längre utan springer undan bara 9 gånger av 10. Små framsteg. Jag vet att jag tjatar, men hon är ju så sockersöt!! Om man tittar noga på pälsen på hennes nacke, så är den tillplattad jämfört med den övriga och det är för att jag kan snusa och pussa på henne hur länge som helst. ;-)


Nu är jag än en gång inne i en träd-ritar-period. Endast blyerts. Akvarellerna har semester på obestämd tid. Jag ritar träd och lyssnar på HP och jag sitter här i köket hos grisarna. Jag är nog mer sällskapssjuk än vad dem är. :-P

Fridens.


Av Ewa - 8 augusti 2008 08:47

+ 3 hg och det är kolhydramiddagen igår antar jag. Igår åt jag inte ordentligt utan var småhungrig större delen av dagen. Ökningen känns ok. Nu vet jag att det ger utslag på vågen, både upp och ned.


Fridens.

Av Ewa - 7 augusti 2008 21:30

I programmet "Supersize vs superskinny" så handlar det bl.a om att byta kost med en person för att få en tankeställare. Ganska intressant. De rabblar upp några grundregler för att gå ned i vikt och det är de samma som VV kör med: 3 ordentliga mål om dagen med kolhydrater och proteiner och fettsnålt samt 3 mellanmål. Eftersom jag är nyfrälst LKHF:are, så hade jag lust att ställa mig upp och skrika: "DET ÄR FEEEEEL!!!!". Men jag nöjde mig med att sitta kvar i soffan och skaka på huvudet i förundran över dessa oupplysta kostråd. Det är jag och alla andra LKHF:are som har den Sanna Kunskapen. Mooahahahahahaaa!


Fridens.

Av Ewa - 7 augusti 2008 21:09

Fransyskan Isabelle Caro som är modell och skådespelare lider av anorexia sedan 12-13 år tillbaka. Hon är 28 år (?) nu.

Här är några av symptomen som hon själv räknade upp i en intervju.

* Mensen är oregelbunden/borta vilket betyder att hon inte kan få   biologiska barn.

* Hon har tappat ett flertal av sina tänder.

* Huden har blivit så torr och spröd att den lossnar och fläckarna ser ut som en hudsjukdom.

* Håret har oxå blivit torrt och så sprött att det går av, så hon kan inte ha det långt.

* Synen har försämrats och hon har nästan förlorat synen helt på ena ögat.

* Hon har konstant värk i kroppen och det gör ont när hon sitter ned eftersom fettet på rumpan är borta.

* Hon har sår på kroppen som inte läker.

Bilden tog jag från Aftonbladet som i sin tur fått den från den annonskampanj där hon ställde upp som avskräckande exempel på sjukdomen. Att se ut på det här sättet kan INTE vara en livsstil - det är en SJUKDOM och den sjukdomen är livshotande. 


Det här inlägget skrev jag medvetet i en pang-på-stil och med en rubrik som förhoppningsvis fångar de det berör. I och med mitt tidigare inlägg om sjukdomen, så vet jag att det finns personer som inte tycker att den här typen av bilder bör vara med i en blog eftersom det uppmuntrar de som inte bör uppmuntras. Jag tog med den här bilden i alla fall eftersom den är en del i kampen mot sjukdomen.


Allt det här tog jag del av när jag såg det sista programmet av "Supersize vs superskinny" på kanal 3. Ett av de fasta reportagen i serien har handlat om en reporter som har testat/utsatt sig för diverse bantningskurer. Eftersom alltför många som bantar tappar kontrollen och eftersom anorexia sprider sig lika fort som en virus-sjukdom, så intervjuade hon Isabelle Caro. Nu har jag bloggat om det.


Till de det berör: ta upp huv'et ur sanden och sluta att tänka i termerna att "Det händer inte mig." Det kan hända alla och det kan dessutom gå så långt att det inte finns någon väg tillbaka. Det är en dödlig sjukdom.


Fridens.


Av Ewa - 7 augusti 2008 15:10

Det har regnat större delen av dagen. Nu är det uppehåll, men helt igen-mulet och det vädret passar mig utmärkt just idag. Strålande sol hade känts smått hånfullt. Den tänkta stavgången regnade inne + att jag tappade lusten för det mesta efter (det väntade) beskedet om Mysan. Jag ville ändå komma ut lite grann, så efter lunchen gick jag och hämtade paketet från Bokus. Förbenat otympligt! När jag öppnade det så fick min tillvaro plötsligt en aning guldkant igen för vet ni vad Bokus hade gjort? De hade fått en snilleblixt och skickat BÅDE pocket-beställningen (6 böcker) och de två ljudböckerna i samma paket! :-D Guldstjärna till Bokus! De hade fått två guldstjärnor till om de hade struntat i räkningen, men det är väl för mycket begärt. :-P


Ikväll ska jag faktiskt äta en kolhydrat-middag. Middag och middag förresten; det blir ingen lagad mat utan youghurt och Start-müsli och sedan te. Det har varit ruggigt idag. Ett tag fick jag ta på mig en extra tröja och jag frös lite om fossingarna.


Nu ska jag diska och börja lyssna på "HP och Fenixorden". Hela eftermidda'n full av skoj! ;-)


Fridens.

Av Ewa - 7 augusti 2008 08:28

Vågen visade att ytterligare 6 hg har försvunnit sedan igår (1 kg sedan i förrgår). Där gjorde promenaden sitt till. Det är en MYCKET märklig känsla att kunna se resultat varje morgon med tanke på hur jag kämpade för att få resultat en gång i veckan med VV. Nästan kusligt.


Fridens.

Presentation


Allvar, svammel och underfundiga fundringar.
5 besvarade frågor

Senaste inläggen

Tidigare år

Kategorier

Arkiv

1 av 3

Kalender

Ti On To Fr
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
<<< Augusti 2008 >>>

Länkar

Anti-spam

Besöksstatistik

Sök i bloggen

RSS

Jag är isbjörns-fadder

Jag är panda-fadder

Jag är tiger-fadder


Ovido - Quiz & Flashcards